SİGORTACI KİMDİR?

      Sigortacı, riskleri öngörebilen, sigorta şirketlerinin hazırlamış olduğu ürünlerin içeriklerini müşterilerine doğru dilde aktaran, bu ürünler kapsamında en doğru teminatları belirleyen ve poliçe kapsamına ekleyen, ani, beklenmedik, kötü olayların olması durumunda ise sigortalılarının finansal teminat almasını sağlayan aracı kişi olarak tanımlanır. Sigortacı tüm riskleri hesaplayan, sigorta poliçeleri sağlayan ve taleplerin ödenmesine yardımcı olan kişidir. Sigortacılar, müşterilerine ürün değil, güven satar.

SİGORTACI NASIL OLUNUR?

Sigortacı olabilmek için izlenebilecek 3 yol vardır;
-Sigorta Broker Şubesi,
-Sigorta Acente Şubesi,
-Sigorta Acentesi


BROKER ŞUBESİ OLMANIN ŞARTLARI;

Sigorta Broker Şubesi olmak için çoğu sigorta Şirketinde Teknik Müdürün 4 yıllık üniversite mezunu olma şartı vardır. Fakat bazı firmalarda Sigorta Broker Şubesi açmak için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Lise mezunu olmak ve SEGEM belgesinin alınmış olması yeterlidir.

SİGORTA ACENTE ŞUBESİ OLMANIN ŞARTLARI;

-Sigorta şubesi olmak için şirket kurmanıza gerek yoktur. Sigorta şubesi olmak isteyen kişilerin şubelik alacağı firmanın şartlarına uyum sağlaması yeterlidir.
-Acenteden şubelik almak isteyenlerin Şube Müdürü ve Teknik Personel ihtiyacı olacaktır. Şubelik yapacağınız ofiste Şube Müdürü olması zorunluluğu bulunmalıdır. Şube müdürünün SGK’lı bir şekilde düzenli olarak ofiste çalışması gerekmektedir.
-Şube Müdürü olabilmek için 2 yıllık üniversite mezunları için 24 aylık deneyim süresi, 4 yıllık üniversite mezunlarından ise 18 aylık bir deneyim süresi ile SEGEM şartı aranmaktadır.
-Üniversitenin 4 yıllık bankacılık ve sigortacılık bölümlerinden mezun olan kişiler için ise herhangi bir deneyim şartı istenmez.
-2008 öncesi A Acente Müdürlüğü yapan bir kişi ise şube müdürlüğü yapabilmektedir. Bu kişi emekli olsa dahi indirimli bir şekilde SGK yaptırabilmektedir.
-Sigorta sektöründe hizmet veren köklü yapısı olan firmadan şubelik alarak sigortacı olmanız, kendi acentenizi açmanızdan daha kolaydır.

SİGORTA ACENTESİ AÇMANIN ŞARTLARI;

-Sigorta acentesi açabilmeniz için bir şirket açılışı yapmanız gerekmektedir. Şirket gerçek kişi işletmesi, limited şirket veya anonim şirket olabilir.
-Şirket kurulumunu yapan kişilerin diğer yapması gereken adım ise levha kayıt işlemi olacaktır. Bu adımları tamamladığınızda sermayenizden ortalama 25.000 TL ile 35. 000 TL arasında harcamış olacaksınız.
-Sigorta şirketlerine üretim taahhüttü vererek, acentelik alımlarına başlayacaksınız. Sigorta acentesi olmak istiyorsanız, açmak istediğiniz acentenizi bir sigorta şirketi ile ilişkilendirmeniz gerekir. Sigorta acenteleri, ürünleri satmak için sigorta şirketlerine bağlı olmalıdır.
-Acentelik işleminizin kabul görmesi sonucunda da her bir sigorta şirketine en az 20.000 TL teminat yatırmanız gerekir. Bu tutar şirketler arası değişiklik gösterir ve 50.000 TL’ye kadar çıkabilir.
-Müşterilerinize en iyi fiyatı sunmak için sigorta şirketinizin fazla olmasını isteyeceksiniz. Acentenize bağlı az sayıda şirket olması, sektörde rekabetinizi zorlaştıracaktır.
-Acentelik açmak isteyen kişinin SEGEM belgesi olmalıdır. Bunun yanı sıra; Ön lisans bankacılık ve sigortacılık mezunu ise 24 ay, 4 yıllık herhangi bir bölüm mezunu ise 18 ay mesleki deneyim şartı aranmaktadır. 4 yıllık bankacılık ve sigortacılık ile aktüerya lisans mezunları için mesleki deneyim şartı aranmamaktadır.


SİGORTA ACENTESİ AÇMAK MI, SİGORTA BROKERLİĞİNDEN ŞUBELİK ALMAK MI DAHA AVANTAJLI?

Kendi sigorta acentenizi işletmekle başarılı bir aracıdan şubelik almak arasında bir çok farklılık vardır. “Sigorta acentesi açmak” sigorta şubesi açma maliyetinden çok daha fazladır. İhtiyacınız olan sermayeden çok, bilinirliği ve marka çalışmalarını göz önünde bulundurmanızdır. Yeni açılacak sigorta acentelerinin, sigorta şirketlerine erişim sağlamaları ve anlaşma sağlamaları pek kolay değildir. Fakat sigorta şirketleri ile anlaşmalı olan, sağlam alt yapısı ile müşterilerine hizmet sağlayan sigorta brokerliğinden şubelik alarak, işinizi kurmanız daha avantajlı olur.

Sigorta brokerliğinden şubelik almanızın avantajları arasında;

-Şube Müdürü şartı yoktur, diğer yapılardan şubelik almak istediğinizde sıklıkla karşılaşacağınız ilk madde şube müdürünün bulunma zorunluluğudur.
-Bazı sigorta acentelerinin tek başına kalmak yerine bir şubeliğe katılmasının nedeni, satış gereksinimlerini karşılamaktır. Belirli bir kotayı karşılamadığınız sürece bazı sigorta şirketleri ürünlerini satmanıza izin vermeyecektir.

SİGORTA BROKERLİĞİNDEN ŞUBELİK BAŞVURUSU YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

-Sigorta brokerleri her zaman sizi temsil eder. Sigorta brokerleri tüm sigorta şirketleri ile çalışabilir. Bu sebeple şirket kısıtlamanız olmadan sizde müşterilerinize hizmet verebilirsiniz.
-Sigorta brokeri, hem çalıştığı alanı hem de sattığı ürünü en iyi bilen kişidir. Sigorta brokerliğinin görevi, sigorta şirketi ile müşteri arasında köprü görevi görmektir. İşinizi sürdürmek için kaliteli müşteri hizmeti sağlamanız gerekir. Bu sebeple brokerlik şubesi olmanız sonucunda bu gücü kazanacaksınız.

Şubelik başvurusu yaparken;

-Anlaşmalı sigorta şirketlerinin sayısına,
-Şirketin ürün kapsamına,
-Sunulan komisyon oranlarına,
-Destek alacağınız operasyon yapısına,
-Sağlanan yazılım ve web servis desteğini incelemelisiniz.

ŞUBE BAŞVURU FORMU