Kasko Nedir?

Kasko, kimi zaman zorunlu trafik sigortasıyla karıştırılıyor ve bu sebeple de pek çok kullanıcı, “Kasko zorunlu mu?” ya da “Kasko karşı tarafın hasarını karşılar mı?” gibi sorular soruyor. Zorunlu trafik sigortasının aksine, kasko yaptırman için herhangi bir mecburiyet bulunmuyor ve kasko yaptırmayanlara cezai yaptırım uygulanmıyor. Zorunlu trafik sigortası, kaza durumunda karşı tarafa verdiğin hasarı karşılarken kasko ise senin kendi aracında oluşan zararları karşılıyor.

Kasko Ne İşe Yarar?

Kaskonun avantajlarından bahsetmeden önce “Kasko neleri karşılar?” sorusuna yanıt bulmak gerekiyor. Kasko sigortaları, poliçendeki maddelere bağlı olarak kaza, yangın, doğal afet, terör olayı, toplumsal hareket, sel, su baskını gibi olumsuz durumların aracına verebileceği hasarları karşılıyor. Ayrıca poliçende ilgili maddeler bulunması durumunda kasko sigortası yaptırarak yol yardımı, hukuksal koruma, anahtar kaybı, cam kırılması gibi durumlarda da kasko sigortandan destek alman mümkün oluyor.

Kasko Değeri Ne İfade Eder?

Kasko değer listesi, kasko sigortası yaptırırken karşına çıkacak ilk detaylar arasında bulunuyor. Peki, kasko değeri nedir? Kasko değeri kavramı, taşıtının sigortacılık açısından maddi değerini ifade ediyor ve kasko rayiç bedeli, bu kavram üzerinden belirleniyor. Bir diğer ifadeyle “Kasko ne kadar öderim?” sorusuna yanıt bulman ve kasko primlerini öğrenmen için ilk olarak aracının kasko değerinin belirlenmesi gerekiyor.

Kasko Sigortasının Genel Şartları Nelerdir?

Kasko sigortası genel şartları, satın alacağın sigorta paketine göre değişiyor. Kasko sigortaları, temel olarak aracını kazalara, afetlere ve hırsızlığa karşı koruyor. Geniş kasko paketlerini tercih etmen durumunda ise yol yardımı, konaklama hizmeti, tamirat gibi avantajlardan yararlanma şansın da bulunuyor.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Kasko cam değişimi, yetkili olmayan kişilerce çekilme, anahtar kaybı gibi teminatlar sunan genişletilmiş kasko, karşılaşabileceğin pek çok kaybı güvence altına alıyor ve içinin daima rahat olmasını sağlıyor.

Cam değişimi, kasko sigortaları tarafından karşılanabiliyor ve bu durum, aracının hasarsızlık durumuna zarar vermiyor. Bir diğer ifadeyle kasko sigortan aracılığıyla cam değişimi yaptırman kasko sigortanı bozmuyor.

Kasko mini onarım avantajı, araç sahiplerinin en çok ilgisini çeken teminatlar arasında yer alıyor. Peki, kasko mini onarım neleri kapsar? Kasko mini onarım limiti dâhilinde aracının boyasındaki hasarları düzelttirebilir, kaporta göçüklerinin onarımını yaptırabilir, ön camı ve döşemeleri tamir ettirebilirsin. Ayrıca leke çıkarma, deri döşeme tamiratı ve mini yama gibi işlemleri de mini onarım paketi kapsamında gerçekleştirebilirsin.

İhtiyari Mali Mesuliyet sigortası olan İMM, zorunlu trafik sigortan için etkileyici bir tamamlayıcı olmasıyla öne çıkıyor. Kasko İMM yaptırdığında, kazaya karışır ve karşı tarafa zorunlu trafik sigortanın limitini aşan bir hasar verirsen aradaki farkı kasko sigortan karşılıyor.

Kasko yaptırmayı zorunlu tutan herhangi bir yasa bulunmuyor. Ancak araçların trafikte ve park hâlinde pek çok tehlikeye açık olması, kaskoyu önemli bir hâle getiriyor. Bu sebeple de pek çok araç sahibi, kasko yaptırarak olumsuz durumlarda yüksek bedeller ödemekten kurtulabiliyor.

Standart kasko paketleri, karşı tarafın hasarını karşılamıyor. Poliçende Kasko İMM teminatı bulunması durumunda ise zorunlu trafik sigortanın sınırlarını aşan hasar bedeli, kasko tarafından ödeniyor.

Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler arasında sigorta paketlerinin teminatları birinci sırada yer alıyor. Sana daha çok güvence sunan paketleri seçerek daha fazla riske karşı koruma sağlayabilirsin.

Araçlar, günün büyük kısmını trafikte ya da açık alanlarda geçirmeleri sebebiyle her türlü riskle karşılaşabiliyor. Bu sebeple de kasko yaptırmamak hırsızlıktan doğal afete, kazadan saldırıya kadar pek çok tehlikeden zarar görmene yol açabiliyor. Aracına kasko yaptırarak olası zarar durumlarında ödemelerini sigorta şirketinden alabilir ve böylece maddi kayıp yaşamaktan kurtulabilirsin.

Sizin için en uygun poliçeyi birlikte bulabiliriz.

İhtiyaçlarınıza uygun sigorta poliçenizi seçmenizde size yardımcı oluyoruz. İlgilendiğiniz poliçe için “Teklif Al” formunu kullanarak hızlıca teklif alabilirsiniz.