Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası; hamilelik süresince anne ve bebeğin sağlık durumu için haftalık ve aylık olarak yapılması önerilen kontrolleri, doğum biçimine göre gerçekleşebilen (sezaryen ya da normal doğum) ücretleri, lohusalık dönemi ve yeni doğan kontrollerini kapsayan bir teminat çeşididir.

Doğum Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Doğum teminatı adı altında normal doğumlarda, sezaryen doğumda, rutin kontrollerde, muayene ve tetkiklerden yararlanabilmek adına hamile kalmadan 12 ay önce doğum sigortası yaptırılması önerilir.

Doğum Sigortası aldığınızda aşağıdaki teminatlardan da faydalanacaksınız

Doğumdan Yapıldıktan Sonra Eve Gönderilen Hemşire ve Bebeğin Bakımı İle İlgili Eğitim

Diş Bakım Paketi – Yılda 1 Kez Diş hekimi muayenesi, Yılda 1 Kez Detertraj (Diş taşı için  temizliği – alt ve üst çene), Yılda 1 Kez Diş röntgen filmi

Yılda 1 Seans Göz Tarama (Kırılma kusurları ve göz tansiyonu ölçümü) Desteği

Yılda 2 Seans Diyetisyen Danışmanlık Desteği

Yılda 2 Seans Psikolojik Danışmanlık Desteği

Hamilelik Sigortası’nın diğer doğum sigortalarından ne farkı var?

Hamilelik Sigortası’nda hiçbir bekleme süresi bulunmamaktadır. Hamileliğin 9. ayında olsanız bile sigortanızı yaptırıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca ayakta tedavi güvencesi ile doğumunuza kadarki kontrollerinizi yaptırma imkanına sahip olabilirsiniz.

Hamile iken özel sağlık sigortası yapılır mı?

Hamile kimseler, gebelik sırasında özel sigorta yaptırma hakkına sahiptir. Ayrıca, var olan özel sağlık sigortanıza doğum teminatı eklenerek yeni bir poliçe oluşturabilirsiniz.

Hamilelik sigortası neleri kapsar?

Bu bağlamda; TORCH taraması, gebelik sürecinde yapılan rutin kontroller, hamilelik tahlilleri ve tetkiklerini, NST testini, gebelik sorunlarını, normal ve sezaryen doğum ücretlerini, düşük, düşük tehdidi olması, zorunlu kürtaj, gebeliğin neden olduğu rahatsızlar sigorta kapsamındadır.

Doğum Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Doğum Sigortası Nedir?

Doğum Sigortası Nedir?

Dilediğiniz özel hastanede doğum yapın Anlaşmalı özel hastanelerden dilediğinizi seçebilir, doğumunuzu hiçbir ücret ödemeden özel hastane konforunda, rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Avantajlardan Faydalanın

Avantajlardan Faydalanın

Sadece doğumunuzu değil; tüm süreci güvence altına alın Doğum ile birlikte hamileliğiniz süresince yaptıracağınız tüm muayene, tetkikler ve oluşabilecek komplikasyonları da sigorta şirketiniz karşılasın.

Hamilelik süresinde yaptırmanız önerilen kan tahlilleri, idrar tahlili, ultrasonografi ve şeker testleri ile aylık rutin olarak yapmanız önerilen doktor muayenesi ve kontrolleri, kısaca hamilelikte ihtiyaç duyduğunuz tüm sağlık kontrollerini kapsar.

Gebelik süresinin sonunda oldukça yüklü masraflardan biri olan doğum ve ameliyat süreçleri doğum teminatı kapsamına girmektedir. Ayrıca söz konusu teminat, doğum esnasında meydana gelebilecek hastalıkların masraflarını da karşılamaktadır.

Dilerseniz doğumdan sonra çocuğunuzun geçirebileceği hastalıklar için de ek bir teminat satın alabilir; gerektiği zamanlarda kuvöz kullanımı, sarılık testi gibi çok sayıda doğum sonrası rahatsızlık durumuna karşı bebeğinizi koruyabilir.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Doğum Sigortası; Tamamlayıcı Sağlık ve Özel Sağlık Sigortası poliçelerine eklenebilen bir teminattır. Anlaşmalı özel hastanelerde, gebelik dönemi, doğumda ve doğum sonrasında anne ve bebeğin tüm sağlık masraflarını karşılar.

Hamilelik dönemini planlayan ya da hamilelik süreci içerisinde bulunan her anne adayı, bebeği ve kendisini koruma konusunda endişe hissedebilir. Bu önemli dönemde sorunlara takılmadan sağlıklı ve stressiz bir şekilde süreci atlatabilmek için bazı güvencelerin yardımına ihtiyaç duyulabilir. İşte, bu noktada sağlık sigortalarına ekletilebilen doğum teminatı, anne adaylarının kendilerini güvende hissetmelerini sağlaması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca hamilelik ve doğum sürecinde ortaya çıkacak ek masrafların da önüne geçilmektedir.

1.Hamilelik durumunuz önemli bir kriterdir. Eğer hamileyseniz sigorta şirketi seçeneği azalır. Eğer hamilelik planlıyorsanız sigorta şirketleri karşılaştırma yapma şansınız olur

2.Doğumun planını yaptığınız tarihe en yakın bekleme süresi uygulayan sigorta şirketini tercih etmelisiniz. Böylelikle hamilelik planladığınız tarihte poliçenizden faydalanabilirsiniz.

3.Hamilelik rutin kontrolleriniz ve doğum süreciniz için tercihiniz olan farklı bir hastane varsa sigorta şirketlerinin anlaşmalı hastaneler listesini kontrol edebilirsiniz.

4.Hamilelik ve doğum ücretleriniz için ihtiyaçlarınızı karşılayacak teminat limitlerini sunan sigorta şirketini seçerek maddi kaygılardan uzak bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

5.Her sigorta şirketinin doğum teminatı için belirlediği prosedür diğerinden farklıdır. Doğum sigortası satın almadan önce özel şartları incelemeyi unutmayın!

Doğum için yapılan sigortalarda uygulanmakta olan bekleme süresi, poliçenin başladığı tarihten itibaren gebe kalmamanız gereken zamanı ifade eder. Doğum sigortası bekleme süresi tercih edeceğiniz sigorta şirketi ve tercih edeceğiniz sigorta ürününe göre değişiklik gösterir. Ancak hamilelik süreciniz başladıysa bekleme süresi uygulamayan ve hamile kadınları güvence altına alan 1 sigorta şirketi de vardır.

Doğum sigortasını yapmak için en doğru zaman, sigorta şirketlerinin uyguladığı bekleme süresine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer doğum teminatlı özel sağlık sigortası yaptırma planınız varsa hamilelik başlamadan minimum 5 ay önce, doğum teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırma planınız var ise hamilelik süreci başlamadan en az 1 ay önce sigortanızı başlatmanız gerekmektedir.

Evet alınmaktadır. Türkiye’de sadece 2 sigorta şirketi hamile kadınlar için güvence sağlamaktadır. Bekleme durumu bile olmadan doğum sigortanızı anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gebelik sürecinde ki düzenli kontrolleri; 9 ay boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz doktor muayeneleri, laboratuvar ve görüntüleme süreçlerinin ücretlerinin karşılandığı teminattır.

Özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası bağlamında hamilelik sürecinde ki düzenli kontrollerinin de yer almasını talep ediyorsanız, poliçenizde kesinlikle ayakta tedavi teminatının bulunması gereklidir. Ayakta tedavi teminatı bulunmayan poliçeler de sadece doğum masrafları karşılanmaktadır.

Anne adayının doğum teminatı almış olması kaydı ile poliçesine yeni doğan teminatı eklenebilir. Yenidoğan teminatı sadece özel sağlık sigortası poliçelerine eklenebilen bir güvencedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası bağlamında yeni doğan seçeneği bulunmamaktadır. Yeni doğan teminatının bağlamı ve limiti dahilinde bebeğin hastanede kaldığı süre boyunca aşağıdaki durumlar için güvence oluşturulabilmektedir: Hemşirelerin takibi, Doktorların takibi, Aşı, Küvöz harcamaları, Laboratuvar testleri

Doğum sigortası bağlamında aşağıdaki sağlık hizmetlerinin harcamaları karşılanmaktadır:

Gebelik Rutin Kontrolleri

Gebelik Tahlilleri

Gebelik Tetkikleri

NST (Non Stres Test)

Gebelik Komplikasyonları

Epidural Normal Doğum

Sezaryen Doğum

Doğum Komplikasyonları

Yenidoğan Masrafları

• Doğum sürecini özel sağlık kuruluşlarında gerçekleştirmeyi talep eden, yakın tarihler içerisinde hamilelik planı olan ya da hamileliği devam eden 18 ile 46 yaş arasındaki kadınları kapsayan doğum sigortaları, anne adaylarına farklı avantajlar sunmaktadır. Hamilelik rutin kontrolleri, tahlil ve ultrason uygulamalarının yanında tercih edilen poliçelere göre anneler sağlık kuruluşlarının sunduğu ek hizmetlerden de yararlanabilir.

• Hamilelik esnasında ve daha sonrasında diyetisyen ve psikolog desteğinin sunulması

• Gebelik ve bebek bakımı ile ilgili eğitimlerin verilmesi

• Online hekim danışmanlığı Bebek için sınırsız sigorta yenileme hakkı sunulması

• Evde hemşire hizmeti verilmesi

Sizin için en uygun poliçeyi birlikte bulabiliriz.

İhtiyaçlarınıza uygun sigorta poliçenizi seçmenizde size yardımcı oluyoruz. İlgilendiğiniz poliçe için “Teklif Al” formunu kullanarak hızlıca teklif alabilirsiniz.