Konut Sigortası Nedir?

*Konut Sigortası yangın, sel, toprak kayması gibi birçok doğal afet kaynaklı ya da deniz, kara  ve hava taşıtları çarpması sonucu meydana gelen hasarı ve kayıplarınızı güvence altına alır.

*Sadece evinizi değil, özenle seçip beğenerek aldığınız eşyalarınızı ve değerli eşyanızı da hırsızlığa karşı Konut Sigortası içerisinde teminat altına alabilirsiniz.

*Sadece oluşan hasara karşı değil aynı zamanda hasar kaynaklı meydana gelebilecek ilave masraflara karşı da önlem almış olursunuz.

*Konut Sigortası ile misafirlerinizin ya da üçüncü şahısların evinizde bulunan eşyalarını güvence altına alabilirsiniz.

*Evinizde oluşabilecek dahili su hasarları, tesisat işlemleri, elektrik hasarları, cam kırılması veya çilingir işleri gibi yardıma ihtiyacınız olduğu durumlarda asistans hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)
1. Zorunlu Deprem Sigortası, bilinen adıyla DASK, yaptırmak devlet tarafından zorunlu kılınmıştır, Konut Sigortası yaptırmak ise zorunlu değildir, isteğe bağlıdır.
2. Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ile sadece binanızı, sadece deprem riskine karşı DASK kurumunun belirlediği teminat limitleri çerçevesinde güvence altına alabilirken, Konut Sigortası ile evinizi depreme karşı DASK kurumunun sağladığı teminat limitinin üzerinde bedel ile teminat altına alabilir bunun yanında hem evinizi hem ev eşyalarınızı sel, hırsızlık, yangın, infilak, kar ağırlığı vb pek çok riske karşı sigortalayabilirsiniz.
3. Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) olmadan tapu işlemleri ya da elektrik, su abonelik gibi işlemleri yaptırmanız mümkün değildir, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) poliçenizi ibraz etmeniz gerekir. Konut Sigortası ise isteğe bağlı bir ürün olduğu için diğer işlemlerinizi etkilemez.
4. Konut Sigortası ile birçok ek asistans hizmetine kolayca ulaşır ve hayatınızı kolaylaştıran hizmet ayrıcalıklarına sahip olabilirsiniz

Bina bedeli belirlenirken devlet tarafından o yıl için belirlenen metrekare bazında yapı inşa maliyetleri dikkate alınır.
Eşya sigorta bedeli için eşyalarınızın yeniden satın alınma maliyeti göz önüne alınır.

Kiracılar da ev sahipleri de Konut Sigortası yaptırabilir. Ev sahibi iseniz, hem eşyalarınızı hem evinizi güvence altına alırken, kiracı iseniz sadece eşyalarınızı yangın, hırsızlık, su baskını, deprem gibi pek çok riske karşı güvence altına alabilirsiniz.

Cam Kırılması teminatıyla poliçe üzerinde belirtilen sigorta bedeline kadar
Konuta ait dış cephe camları, pencere camları, iç ve dış kapı camları, balkon camları, iç mekan bölümlendirme ve yer döşeme camları
· Duvara ya da mobilyaya sabit aynalar
· Cam raflar, duş kabini camları
· Düz, bombeli, yatay veya dikey olan masa, vitrin, dolap, sehpa camları, akvaryum camları
· Ocak ve fırınların cam yüzeyleri ile cam kapakları teminat altındadır.

Yangın, patlama, dahili su, duman, grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri, kötü niyetli hareketler ve terör olaylarının gerçekleşmesi sonucunda sigortalının komşularının bina ve mallarına vereceği zararlar Yangın Mali Mesuliyet teminatı kapsamında poliçede belirtilen limite kadar ödenir.

Bina ortak kullanım alanları olan merdiven, merdiven boşlukları, asansör boşlukları, makineleri, garaj, sabit yüzme ve süs havuzları, çatı malzemeleri, bacalar, su olukları, temeller, istinat duvarları, teraslar, poliçe kapsamındaki tüm risklere karşı güvence altındadır. Sigorta sahibini etkileyen hasar durumunda (örneğin çatıdan sigortalanan daireye akan su sonucu oluşacak hasar) tutarından sigortalıya düşen tutar sigorta tarafından karşılanır.

Ev eşyası içerisinde bulunabilecek sanat eserleri, antikalar, mücevher, ziynet eşyası, değerli madenlerden yapılmış eşyalar, kıymetli halılar, her Sigorta Şirketi’nde farklı olmakla beraber toplam eşya bedelinin belirli bir yüzdesi ile sigortalanabilir. Ziynet eşyası, mücevherat ve değerli madenlerden oluşan eşyalara ise genellikle kilit altında (kasa, kilitli dolap veya çekmece) bulunması kaydı ile teminat verilmektedir

Ev ve eşya sigortası almak için başvurunuz sonrasında evinize özel poliçe hazırlanabilmesi için ev sahibi/kiracı kimlik numarası, evin açık adresi, evin metrekaresi, ev sahibiyseniz bina bedeli için ortalama inşa maliyeti, DASK numarası, evdeki eşyaların toplam bedeli gibi bilgileri iletmeniz yeterlidir.

Sigorta Şirketleri Konut Sigorta poliçeleri içerisinden aşağıdaki konularda asistans hizmeti sunmaktadırlar.
• Tesisat işleri
• Tesisat kırılımı sonrası kapama
• Elektrik işleri
• Cam işleri
• Anahtar işleri
• Konutta kalan kişinin kurtarılması
• Doktor veya ambulans gönderilmesi
• Uzman hemşire veya refakatçi gönderilmesi
• Otel hizmeti
• Güvenlik hizmeti
• Hasar sebebi ile seyahat masrafları
• Ölüm sonrası seyahat masrafları
• Faturaların ödenmesi
• Hastanede yatma durumunda yardım
• Tıbbi danışma hizmeti
• Acil mesajların iletilmesi
• Profesyonel ev hizmetleri organizasyonu
• Bilgi ve organizasyon servisi
• Abonelik nakil hizmetleri

Sizin için en uygun poliçeyi birlikte bulabiliriz.

İhtiyaçlarınıza uygun sigorta poliçenizi seçmenizde size yardımcı oluyoruz. İlgilendiğiniz poliçe için “Teklif Al” formunu kullanarak hızlıca teklif alabilirsiniz.